کاربرد میکا

کاربرد میکا


میکای تولیدی این شرکت (میکا فلوگوپیت، منیزیوم - میکا ) دارای خواص قابل ملاحظه ای می باشد که در صنایع بسیاری کاربرد دارد. پاره ای از موارد مصرف میکا به شرح زیر می باشد :
1) حفاری چاههای نفت و گاز :
میکا در این مصرف به عنوان یکی از مهمترین افزودنی های گل حفاری و بصورت ترکیب در بیشتر مواد ال سی ام هنگام هرزروی چاههای نفت و گاز مصرف می شود.
2) محصولات سیمانی (شامل:ایرانیت، لوله سیمانی، ورقه سیمانی ، بلوک سیمانی ودیواره های سیمانی) :
میکا در این نوع مصرف به عنوان پر کننده به خصوص به عنوان یکی از ترکیبات جایگزین آزبست مصرف می شود. میکا در این ترکیب باعث افزایش مقاومت محصول تمام شده در برابر ضربه و فشار می شود.
3) ملات گچ کاری و دیوار های پیش ساخته گچی و پوشش های نمای داخلی و خارجی :
دراین مصرف میکا به همراه گچ، پرلیت ، لایم استون و... ترکیبی عالی بدست میدهد. میکا در این نوع ترکیب ها به عنوان پر کننده مصرف می شود و به علت خاصیت ورقه ای آن محصول تمام شده بعد از ماله کشی دارای سطحی صاف و بدون ترک خوردگی می باشد. عایق صوتی و حرارتی میکا آن را به عنوان یکی از ترکیبات غیر قابل حذف در چنین ترکیباتی در مراحل نازک کاری ساختمان قرار می دهد. همچنین در صنایع نما با توجه به رنگ و درخشندگی کاربرد دارد.
4) صنایع الکترود سازی :
در این صنعت میکا به عنوان پوشش الکترود جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد. خواص شیمیایی فوق العاده میکا در دمای زیاد که به عنوان یک عایق رسانه ای عمل میکند ، مانع هر گونه فعالیت های شیمیایی از جمله ذوب و دی اکسیده شدن سیم و الکترود ها می شود. الکترود میکا ، الکترود سوپر میکا و سیم جوش میکا به عنوان پر کابرد ترین قطعات در جوشکاری شناخته شده اند. خاصیت عایق حرارتی و طبیعت ورقه ای میکا در ارتقای کیفیت محصول تمام شده کمک شایانی می کند.
5) صنایع لنت و کلاچ :
میکا در این نوع صنایع به عنوان یکی از ترکیبات جایگزین آزبست و دوستدار سلامت انسان شناخته می شود که به همراه مواد دیگر نیاز به آزبست را بطور کلی از بین می برد. عایق حرارتی و طبیعت ورقه ای میکا به استحکام و بهبود کیفیت لنت ترمز و کلاچ کمک کرده و عمر محصول تمام شده را بدور از مواد سرطان زا افزایش می دهد.
6) تولید رنگ :
میکا در صنایع تولید رنگ به عنوان پر کننده و ایجاد سطح صاف و نرم مورد استفاده قرار می گیرد. میکا بخصوص در رنگ های شبرنگ و متالیک و خط کشی های خیابان ها و معابر که عمر آنها را زیاد تر می کند مصرف زیادی دارد.
7) بدنه اتومبیل:
میکا در این نوع صنایع به خصوص در سپر اتومبیل و محصولات فایبر گلاس مصرف می شود. خاصیت الاستیسیته میکا مقاومت محصول تمام شده را در برابر ضربه افزایش می دهد.
8) خوراک دام :
جدیدترین مصرف پودر میکا فلوگوپیت در تهیه خوراک دام می باشد که بر اساس تحقیقات منیزیوم موجود باعث افزایش شیردهی می شود.
9) عایق حرارتی:
با توجه به مقاومت بالای میکای فلوگوپیت در برابر حرارت و ولتاژ برق، این ماده معدنی به عنوان عایق اصلی در مواد برقی و الکتریکی استفاده می گردد. نوار و ورقه های میکا که 90% شامل میکا می باشند در صنایع مختلفی از تولید سیم و کابل مورد استفاده قرار میگرد.